Případ jednoho léku, aneb, Jak děti reagují, když rodiče mají starosti
Je neděle večer, užívám si rodinné pohody, popíjím své oblíbené červené víno a v tom mi zazvoní telefon. Volá mi jedna z mých klientek, že její dcera má vysokou horečku 38,9°C. První co mě napadá, je Aconitum nebo Belladonna.
Zajímají mě další příznaky. Maminka dále vypráví, že holčičku bolí hlava, o víkendu běhala venku a asi prochladla. Napadá mě několik léků, ale pro správný výběr léků potřebuji více informací. Takže se ptám, jak se teplota vyvíjela, co dítě bolí, jestli se potí, jak to má s žízní. Dostávám od maminky následující informace
Jen tak pro zajímavost se maminky ptám, jestli u holčičky nedošlo k nějakým změnám ve škole nebo se něco neděje v rodině. Maminka je mojí klientkou a má povědomí o tom, že za každou nemocí se mohou skrývat nějaké nezpracované emoce.
Maminku v první chvíli nic závažného nenapadá, ale pak jen tak mimochodem prohlásí, že posledních několik měsíců řeší ztrátu peněz a s tím spojené obavy, jak s penězi vyjdou.
A mám jasno, v obraze léku, který mě napadl a potvrdila jsem si ho i prostřednictvím homeopatické repertorizace, je lék Bryonia alba. V jeho obraze jsou všechny fyzické příznaky a navíc jeden z mentálních příznaků je i strach z chudoby, úzkost o peníze, které právě teď řeší maminka.
Podávám Bryonia alba v potenci CH30. Druhý den volá maminka, že teplota po několika dávkách klesla, suchý kašel se změnil na vlhký a holčička pěkně vykašlává. Celkově se cítí lépe.
Mamince doporučuji dodržet klidový režim a pomalu snižovat dávkování až do úplného odeznění příznaků.
Pro homeopata je tento případ důvodem k zamyšlení, jestli dítě takto reaguje na přetížení maminky a svou nemocí ji donutí zaměřit pozornost na nemocné dítě, kterému mohla být díky maminčiným problémům věnována menší pozornost než dříve. Nebo dítě „stahuje / přejímá“ emoční náboj matky a dostane se do obrazu léku, který by akutně potřebovala maminka.